piatok 8. decembra 2017

Vianoční škriatkovia


Dávno som nešila hračky, tak som sa teraz vybláznila pri šití týchto trpaslíkov. Dostali ich naše vnúčatká na Mikuláša. Agátka dostala škriatka Lacka, Jerguško dostal škriatka Tima a Júlia dostala škriatkulicu Timku. Timka je síce najmenšia ale zato má krásnu červenú čiapku.Čo budeme potrebovať:

ponožky s vianočnou tématikou
vlnu na bradu
kúsok bavlny na nos
suchý hrach, ryžu a pod. ako výplň
duté vláknoPoužila som jednu bledú a jednu tmavú ponožku. Každú som prestrihla tesne pod pätou. 
Prstová časť bude bruško a vrchná časť ponožky s vianočným vzorom bude čiapka. Spojila som bledé bruško a tmavú čiapku a naopak. Ale kombinovať môžete ako chcete, všetko záleží aké ponožky použijete a čo sa vám páči.

Najskôr si vytvoríme bruško a nos. Prstovú časť ponožky naplníme suchým hrachom, ryžou, alebo žitom, skrátka niečim suchým a sypkým. Vďaka tejto náplni bude mať škriatok stabilitu. Naplnenú ponožku dobre omotáme nitkou, vrch ponožky neodstrihnite, ten tam musí zostať tak, ako je na obrázku.
Na nos budeme potrebovať kúsok bledej bavlny, ja som použila staré sivé tričko. Ako výplň použijeme duté vlákno, alebo vatu, sformujeme bambuľu a dobre zaviažame nitkou.
Na bradu si vyberieme vhodnú vlnu, najlepšie sivú alebo bielu, ja som zvolila melírovanú.
Vlnu si nastriháme na asi 6cm kúsky. Na asi 10cm kúsok vlny uväzujeme slučky až pokiať nezískame dosť veľkú bradu. Z vrchnej časti ponožky ušijeme čapicu. Vrch som jednoducho stiahla a uzavrela a na spodok som  prišila lem (pásik z inej ponožky) lebo sa mi zdalo, že čiapka je malá. Ak by som mala väčšiu ponožku, ten lem by som tam nemusela našívať. Na koniec čiapky som ešte našila malú rolničku.


Keď máme hotové bruško, nos, bradu a čiapku môžeme začať skladať škriatka. Pomocou hrubšej nitky jednoducho zviažeme brucho a nos spolu. Potom podvlečieme bradu pod nos a vzadu ju uviažeme. Zatiaľ nič neprišívame len zväzujeme čo je fajn.


Keď máme brucho, nos a bradu pevne zviazané, prišijeme bradu okolo nosa, alebo popod nos tak, ako sa nám to páči. 
Potom už len nasadíme čiapku, najskôr si ju prišpendíme tak, aby pekne sedela a všetky tie vyčnievajúce časti z brucha a nosa strčíme pod čiapku. Musia tam zostať pretože budú držať čiapku čiastočne spriamenú. Potom čiapku prišijeme vzadu na brucho a vpredu na nos. 
A škriatok je na svete.  Poslúži nielen ako hračka, ale aj ako pekná vianočná dekorácia. Môžete ho položiť na poličku alebo niekam zavesiť.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára